Peter Agbesi Adivor

Voting in the New Patriotic Party parliamentary polls ended across the country over the weekend.

Counting of votes and the declaration of results followed in the 104 constituencies that took part in …"> Peter Agbesi Adivor

Voting in the New Patriotic Party parliamentary polls ended across the country over the weekend.

Counting of votes and the declaration of results followed in the 104 constituencies that took part in …">

AEP

2024 NPP Parliamentary Primaries: Full list of Winners

Posted on  January 27, 2024 
Categories:  
 
 
2024 NPP Parliamentary Primaries: Full list of Winners

Written by Peter Agbesi Adivor

Voting in the New Patriotic Party parliamentary polls ended across the country over the weekend.

Counting of votes and the declaration of results followed in the 104 constituencies that took part in the process today are the party prepares to face the opposition National Democratic Congress (NDC) in December this year.

Largely voting went on peacefully although there were isolated incidents of violence in some constituencies.

In Yendi for instance, the process was reportedly disrupted during the counting process. Ballot papers were destroyed while at least one EC official and some reporters were assaulted. One person has been arrested by the Ghana Police for the disturbance while a manhunt is underway for other suspects.

Meanwhile the election results are trickling in from the various voting centers across the country with some surprises being witnessed in some key constituencies.

In Bantama, the incumbent became only the second member of parliament in that historic constituency to break the one-term jinx. He beat his only opponent Ralph Agyapong who is the brother of maverick politician and recent NPP flagbearer aspirant, Kennedy Agyapong.

Incumbent MP for Dome Kwabenya, Hon. Adwoa Safo has suffered a humiliating defeat to third timer, Mike Ocquaye Jnr, son of former Speaker of Parliament, Rt. Hon. Aaron Mike Ocquaye.

In Bekwai where Hon. Joseph Osei Owusu is stepping down, former senior police officer COP George Alex Mensah lost to Ralph Poku Adusei.

Meanwhile in Tano North, the spokesperson to Vice President Dr. Mahamudu Bawumia, Dr. Gideon Boako has beaten the incumbent and Deputy Minister of Sanitation and Water Resources.

In the Adansi Asokwa contest, Hon. KT Hammond won securing a likely 6th term in Ghana's 9th parliament in 2025.

See the full list of winners below: 

1. Dome Kwabenya

Mike Ocquaye Jnr.

2. Tano North

Dr. Gideon Boako

3. Bantama

Francis Asenso Boakye

4. Bekwai

Ralph Poku Adusei

5. Weija Gbawe

Jerry Ahmed

6. Adansi Asokwa

Hon. KT Hammond.

7. Kwabre East

Onyina Acheampong Kwasi Gyamfi

8. Ahafo Ano South East

Frederick Acheampong

9. Ablekuma West

Ursula Owusu

10. Tema Central 

Charles Forson

11. Awutu Senya East

Mavis Hawa Koomson

12. Nsawam Adoagyiri

Frank Annoh Dompreh

13. Manhyia South

Dr. Matthew Opoku Prempeh

14. Asante Akim North

Andy Appiah-Kubi

15. Manso Nkwanta

Tweneboa Kodua Fokuo

16. Old Tafo

Vincent Ekow Assafuah

17. Asante Akim Central

Kwame Anyimadu-Antwi

18. Ayawaso Central

Henry Quartey

19. Nsuta Kwaman Beposo

Adelaide Ntim

20. Bortianor-Ngleshie Amanfro

Sylvester Matthew Tetteh

21. Asokwa 

Patricia Appiagyei

21. Amasaman
Yahya Kassim Atta

22. Bawku Central

Paul Alale Agobiri

23. Abuakwa North

Nana Addo-Frempong

24. Nanton

Mohammed Hardi Tufeiri

25. Sissala East

Issahaku Amidu Chinnia

26. Bosome-Freho

Nana Kwame Asafo-Adjei Ayeh

27. Atiwa East
Abena Osei-Asare

28. Ofoase/Ayirebi

Kojo Oppong Nkrumah

29. Tarkwa/Nsuaem

George Mireku Duker

30. Akim Swedru

Kennedy Osei Nyarko

31. Mfatseman

Ophelia Mensah

32. Shama 

Isaac Kwamina Afful

33. Essikado-Ketan

Charles Bissue

34. Asunafo North

Evans Bobie Opoku

35. Asutifi North

Patrick Banor

36. Afigya Kwabre North

Collins Adomako Mensah

37. Afigya Sekyere East
Mavis Nkansah Boadu

38. Asante Akim South

Kwaku Asante-Boateng

39. Atwima Kwanmoma

Kofi Amankwa-Manu

40. Atwima Mponua

Seth Osei-Akoto

41. Atwima Nwabiagya South

Shirley Kyei

42. Juaben

Francis Owusu-Akyaw

43. Kwadaso

Kingsley

44. Manhyia North

Akwasi Konadu

45. Nyiaeso

Dr. Stephen Amoah

46. Manso Adubia

Yaw Frimpong Addo

47. Obuasi East

Patrick Boakye-Yiadom

48. Odotobri

Anthony Mmieh 

49. Offinso North

Fred Kyei Asamoah

50. Subin 

Kofi Obiri Yeboah

51. Ablekuma North

Nana Akua Owusu Afriyie

52. Anyaa Sowutuom

Emmanuel Tobbin

53. Trobu

Gloria Owusu

54. Tema West 

Dennis Amfo Sefah

55. Hemang Lower Denkyira

Lawrence Agyinsam

56. Abura Asebu Kwamankese

Etudur Kobina Nyanteh

57. Gomoa Central

Naana Eyiah Quansah

58. Berekum West

Kwaku Agyenim Boateng

59. Dormaa Central

Kwaku Agyemang Manu

60. Berekum East

Nelson Kyeremeh

61. Sunyani West

Ignatius Baffour Awuah

62. Kwesimintsim

Prince Hamid Armah

63. Sekondi

Andrew Egyapa Mercer

64. Effia

Isaac Nyarko Boamah

65. Mpohor

John Kobin Abbam Aboah Sanie

66. Takoradi

Kwabena Okyere Darko-Mensah

67. Abirem

Charles Owiredu Asuoko

68. Kade

Alexander Agyare

69. Lower West Akim

Charles Acheampong

70. Asene Akroso Manso

George Kwame Aboagye

71. Nkawkaw

Joseph Frempong

72. Mpraeso

Davis Ansah Opoku

73. Suhum

Frank Asiedu Bekoe

74. Fanteakwa South

Duke Ofori-Atta

75. Fanteakwa North

Kwame Appiah Kodua

76. Achiase

Kofi Ahenkorah Marfo

77. Pru West

Jalulah Pambiin Stephen

78. Walewale

Mahama Tiah Abdul-Kabiru

79. Zabzugu

Fawaz Aliu

80. Nanton

Mohammed Hardi Tufeiru

81. Mion

Mohammed Abdul-Aziz

82. Daboya-Mankarigu

Mahama Asei Seini

83. Salaga North

Alhassan Abdallah Iddi

84. Bibiani-Anhwiaso Bekwai

Alfred Obeng-Boateng

85. Sefwi Akontombra

Djornobuah Alex Tetteh

86. Assin Central 

Godfred Anewu

87. Afigya Kwabre South

Damata Ama Appianimaa Salam

88. Ahafo Ano North

Eric Nana Agyemang-Prempeh

89. Ahafo Ano South West

Osei Mensah Dapaah Elvis

90. Atwima Nwabiagya North

Frank Yeboah

91. Oforikrom

Michael Kwasi Aidoo

92. Suame 

John Darko

93. Abuakwa South

Kingsley Agyemang

94. New Juaben North

Nana Osei-Adjei

95. Okere

Daniel Nana Addo Kenneth

96. Atiwa West

Lauretie Korkor Asante

97. Akatsi North

Simon Peter Kofi Ofosu

98. Ketu North 

Enoch Kwabla Amegbletor

99. Ahanta West

Francis Eric Pobee

100. Sefwi Wiawso

Festus Bumakama Agyapong

Follow the African Elections Project on Facebook and Twitter @Africanelection for more updates


Share Article